MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W SULEJOWIE
NR RACHUNKU: 72897300030020033106560001

DOŻYNKI POWIATOWO – GMINNE PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 września 2011 18:42

Dozynki18 września w Sulejowie na Podklasztorzu na terenie Opactwa Cysterskiego miały miejsce obchody Święta Plonów. Były to już X obchody tego święta. Organizatorem tegorocznych dożynek było Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim - Starosta Piotrkowski Stanisław Cubała oraz Urząd Miejski w Sulejowie-Burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.

Starostami Dożynek Powiatowych byli: Maria Gosławska mieszkanka wsi Krzewiny oraz  Adam Kaniowski – sołtys wsi Witów.

Tegoroczne Dożynki Powiatowe rozpoczęto od nabożeństwa dziękczynnego celebrowanego przez o. Augustyna Węgrzyna przeora Klasztoru Opactwa Cysterskiego. Następnie barwny korowód przemaszerował na plac dożynkowy. W odświętnie udekorowanych bryczkach konnych jechali przedstawiciele władz powiatu, gminy, starostowie dożynek i zaproszeni goście.

W czasie ceremoniału dożynkowego uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulejowie obdarowali starostę Stanisława Cubałę i Przewodniczącego Rady Powiatu Piotrkowskiego Ireneusza Czerwińskiego wieńcem dożynkowym. Wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich w Kole otrzymali: burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła oraz przewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Majchrowski. Gospodynie z KGW w Kurnędzu wieniec dożynkowy wręczyły o. Augustynowi Węgrzynowi. Wszyscy goście zaproszeni na Święto Plonów otrzymali dożynkowe chlebki, symboliczne woreczki z tegorocznym zbożem oraz okazjonalne, ręcznie wykonane kotyliony.  Po ceremoniale ogłoszono laureata honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego"-został nim Bogdan Kazub wieloletni samorządowiec Ziemi Piotrkowskiej i lokalny przedsiębiorca. Po raz pierwszy przyznano także tytuł "Zasłużony dla gminy Sulejów", wyróżnienie to otrzymał Marek Mazur-Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Część rozrywkową na dożynkowej scenie rozpoczęły przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim, którzy rozbawili dożynkową publiczność przygotowanym przez nich programem. Można było posłuchać piotrkowskich przyśpiewek w wykonaniu tych najmłodszych oraz podziwiać ich poczucie rytmu w tańcu ludowym. O oprawę muzyczną ceremoniału dożynkowego zadbała Orkiestra Dęta z Przygłowa oraz młodzież powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. Sulejowską publiczność do późnych godzin wieczornych bawili: „Babska Biesiada”, „Grzmiąca Półlitrówa” i niezaprzeczalna gwiazda tegorocznych dożynek zespół „SKOLMO” z Ukrainy.
Atrakcjami towarzyszącymi dożynkom były min.: bardzo dobrze wyposażone Wesołe Miasteczko, możliwość pomalowania sobie twarzy lub włosów oraz pokazy rycerskie, które przez całe popołudnie można było ogląda przy Arsenale. Gospodynie z  Kół Gospodyń Wiejskich z ośmiu gmin Powiatu Piotrkowskiego serwowały swoje regionalne potrawy i nalewki. Można było również podziwiać rękodzieła twórców ludowych naszego regionu oraz zakupić pamiątkę tej imprezy u  wystawców komercyjnych. Swoje stoisko miała także Komenda Miejska Policji w Piotrkowie, która zorganizowała przed południem turniej sprawnościowy w ramach projektu: „Widzę - Reaguję”. Wzięło w nim udział 7 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu piotrkowskiego. Nagrody dla laureatów turnieju wręczali: komendant policji Gabriel Olejnik, kierownik wydziału zarządzania kryzysowego Ryszard Musiałowicz oraz sponsorzy projektu.